"Obce Miasto. Wrocław 1945 i potem", Gregor Thum

Okładka książki

Sięgnąłem ostatnio po książkę, którą wielokrotnie polecaliście mi w komentarzach na tej stronie – „Obce Miasto” Gregora Thuma. 500 drobno zadrukowanych stron początkowo wzbudziło moją podejrzliwość, jednakże wszelkie wątpliwości zniknęły już po przerzuceniu kilku kartek. Niezwykle rzadko zdarza się książka dokumentalna, która wciąga niczym solidna powieść! Co decyduje o wyjątkowości? Przede wszystkim podjęcie w przystępny sposób trudnego tematu powojennego osadnictwa we Wrocławiu.

Wyobraźcie sobie, że lata 40. XX w. to czas jednej z najszerzej zakrojonych wymian ludności w historii europejskiej cywilizacji. Miliony Niemców ze wschodnich rubieży Rzeszy musiało ustąpić miejsca pionierom z terenów Polski i ZSRR. Dramatyczne przeżycia każdego z przesiedleńców składały się w większy, pełen goryczy obraz Ziem Zachodnich. W szalenie trudnych warunkach usiłowano stworzyć zalążki nowej administracji, nadać obcemu miastu pozory związku z ojczyzną. Było to jedno z najpoważniejszych wyzwań komunistycznej władzy, realizowanych za wszelką cenę. Książka Gregora Thuma niezwykle kompleksowo, ale i ciekawie prezentuje powojenną historię Wrocławia, skupiając się przede wszystkim na powolnym odnajdywaniu się polskich mieszkańców w poniemieckiej metropolii.

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Was do przeczytania „Obcego miasta”. Dzięki niemu z pewnością lepiej zrozumiecie otaczające Was ulice i budynki, zrozumiecie też burzliwe dzieje ostatniego pięćdziesięciolecia, które było areną zarówno niezwykłych, jak i kontrowersyjnych decyzji peerelowskich władz.

Tytuł książki: 
Obce Miasto. Wrocław 1945 i potem
Autorzy: 
Gregor 
Thum

Komentarze