"Kolekcja Hankego", Jolanta Maria Kaleta

Okładka książki "Kolekcja Hankego"

Powieści przygodowe i kryminalne osadzone we Wrocławiu stają się w ostatnich latach prawdziwym czytelniczym hitem. Różni autorzy specjalizują się w różnych epokach, w historiach rodem z PRLu z pewnością przoduje Jolanta Maria Kaleta. Miałem ostatnio przyjemność przeczytać kolejną z jej książek – „Kolekcję Hankego”.

Akcja „Kolekcji...” rozgrywa się w latach 70., tuż po tragicznym spłonięciu kościoła św. Elżbiety. Młoda pracownica wrocławskiego muzeum, Matylda, wpada na trop listy dzieł sztuki ewakuowanych z Wrocławia pod koniec II wojny światowej, zagrabionych przez nazistowskich dygnitarzy. Niezwykły splot okoliczności sprawia, że zostaje wplątana w sam środek intrygi pomiędzy porucznikiem milicji, nieuczciwymi muzealnikami i wojewódzkim oddziałem PZPR. Rozpoczyna się morderczy wyścig o uratowanie resztek śląskiego dziedzictwa przed chciwymi rodakami i zagranicznymi kolekcjonerami.

Autorka po raz kolejny udowodniła, że potrafi bardzo celnie opisać emocje targające ludźmi. Osadzenie burzliwej fabuły w otoczce romansu i strachu zadziałało znakomicie. Nieco zbyt banalna okazała się historia miłosna, nie podobał mi się też fakt że książka była zdecydowanie za krótka. Mocno brakowało mi rozwinięcia niektórych wątków (które chociażby w Operacji Kustosz zazębiały i uzupełniały się wręcz po mistrzowsku).

Reasumując – pomimo kilku wad jest to miła lektura na weekend zwłaszcza, jeśli znamy z grubsza dolnośląskie pałace i interesujemy co nieco twórczością dawnych, barokowych mistrzów.

AKTUALIZACJA [30.10.2015]: W moje ręce trafiło właśnie poprawione i rozszerzone wydanie książki, teraz nie zarzucę jej już niedopracowanej fabuły. Od poprzedniej recenzji minęły ponad dwa lata, nie jestem więc w stanie przytoczyć szczegółowo różnic, odnoszę jednak wrażenie, że "Kolekcję Hankego" czyta się zwyczajnie lepiej. Słowa krytyki skierowałbym tylko do korekty tekstu, która przepuściła sporo drobnych błędów, przeszkadzających w odbiorze treści.

Dziękuję wydawnictwu Psychoskok za udostępnienie książki do recenzji. Możecie ją przeczytać w wersji elektronicznej w księgarni Legimi (zainteresujcie się promocją na darmowy siedmiodniowy okres próbny :)).

Tytuł książki:
Kolekcja Hankego