"Festung Breslau 1945 - nieznany obraz", Tomasz Głowiński

Festung Breslau zawsze było wdzięcznym tematem dla propagandy i spekulacji. Przez wiele dziesięcioleci opinia publiczna chłonęła komunistyczną mitologię radzieckich wyzwolicieli i niepotrzebnego oporu Niemców. XXI wiek przyniósł jednak chwilę refleksji nad tymi tragicznymi wydarzeniami. Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać książki i publikacje na temat dolnośląskich miast-twierdz. Należy do nich "Festung Breslau 1945 – nieznany obraz" pod redakcją Tomasza Głowińskiego.

Książka ta stanowi zbiór luźno powiązanych ze sobą artykułów, dokumentujących ciekawe aspekty pierwszej połowy 1945 roku we Wrocławiu. Zaczyna się od szczegółowego opisu postępów radzieckiego natarcia oraz pierwszej, nieudanej próby zdobycia miasta z marszu. Trzeba przyznać, że język tekstów jest wyjątkowo przystępny, nie zawsze zbiory publikacji nadają się do czytania przez laików. Naukowe ujęcie tematu ma jedną podstawową zaletę – oddala emocje związane z przedstawionymi przez autorów osądami. Tak oto przed Armią Czerwoną zostaje postawiony zarzut małej efektywności i popełniania poważnych taktycznych błędów. Niemcy z kolei są usprawiedliwiani jako obrońcy swojego dobytku, fanatycznie walczący o każdy skrawek ziemi. Determinacja, zaślepienie totalitarną propagandą i wygórowane ambicje prowadzą obie strony do wyniszczającej i śmiertelnej walki. Dobór poszczególnych publikacji jest bardzo trafny, pokazuje bowiem walki o Breslau z kilku różnych perspektyw. Mamy tu wspomnienia niemieckich księży, radzieckie meldunki, zapiski przymusowego robotnika z Francji i opowieści o stosunkach na linii ludność cywilna – Armia Czerwona. Duża rozpiętość punktów widzenia pozwala czytelnikowi na obranie obiektywnego punktu widzenia, nieskażonego dawną propagandą.

Jeśli interesujecie się historią Wrocławia – książka Tomasza Głowińskiego jest z pewnością obowiązkową pozycją. Niech nie odstraszy Was jej fachowy język i metodyczne podejście. Jeśli nie lubicie naukowego i stricte dokumentalnego stylu – raczej darujcie sobie jej czytanie. Choć prawdę mówiąc fakty bywają tu równie ciekawe jak literacka fikcja!

Dziękuję wydawnictwu GAJT za dostarczenie książki do recenzji. Książkę możecie zamówić na tej stronie.

Tytuł książki: 
Festung Breslau 1945 - nieznany obraz
Autorzy: 
Tomasz 
Głowiński

Komentarze